Erik Rédli: Ako sme rozhýbali Toastmasters na Magio pláži 2018

Silné podnety spôsobujú stres, ktorý vedie k aktivite a tvorivosti. Naši pravekí predkovia boli vždy pripravení na lov alebo na boj, pretože ich k tomu hnal strach o vlastné bezpečie a prežitie. V lepšom prípade nás pochvala alebo uznanie vyburcujú k ešte väčšej aktivite. Kombinácia týchto dvoch typov podnetov bola aj na začiatku našich stretnutí Toastmasters na Magio pláži 2018.

Ako rozhýbať nápad?


V utorok 8. mája som sa rozhodol zabehnúť z Hainburgu an der Donau v Rakúsku do Bratislavy. Pár krát som po ceste zablúdil a tak sa mi natiahla na vyše dve hodiny. Úplne som si vyčerpal energiu, čo pre telo predstavuje určitý typ stresu. Veci okolo seba som vnímal inak. Bol som vďačný aj za kúsok trávy v Sade Janka Kráľa, kde som si sadol a naťahoval som si unavené nohy. Vtedy som dostal nápad, ako sa o ten kúsok trávy a o priaznivé prínosy strečingu podeliť s ostatnými: zorganizujeme tu stretnutie rečníckeho klubu Slovenskí Toastmasters! Ešte v ten týždeň som sa o svoj nápad podelil s kamarátmi z klubu. Majo Šatara hneď zareagoval: "Poznám ľudí z Magio pláže, stretnutie môžeme urobiť tam."

Viete o zaujímavom mieste na stretnutie? Povedzte o tom ostatným členom klubu a nápad sa začne rozvíjať.

Ako vybrať tému stretnutia?

Pohyb má veľa priaznivých účinkov na naše zdravie a aj na vôľové vlastnosti. Keby som sa v ten utorok nebol rozhodol hýbať sa, neboli by možno ani tieto stretnutia. Majo má tiež k pohybu blízko; venuje sa modernému tancu. Ako tému sme si zvolili pohyb a životný štýl. Takýmto spôsobom môžete využiť Toastmasters na prezentáciu svojich záujmov a aktivít. Ideálne je, ak si z toho ľudia niečo odnesú. Majo si pripravil reč a krátky tanečný workshop; ja som zase na jednom zo stretnutí na pláži dal pár tipov na fit raňajky.

Čo keď bude pršať?

Najskôr sme však museli nájsť vhodné miesto a uistiť sa, že tam bude možné zorganizovať stretnutie. Majú presne danú štruktúru: musí tam byť miesto pre rečníkov a dostatok miest na sedenie pre členov klubu a hostí. Stretnutia sú otvorené pre každého, kto si chce zlepšiť rečnícke zručnosti a stráviť čas niečím užitočným.

Museli sme myslieť aj na detaily: zabezpečiť podložky na písanie, otestovať hluk, ktorý sa v čase stretnutia môže šíriť z kondičných tréningov na pláži, a najmä - mať alternatívu pre prípad dažďa. Tú poskytli kryté priestory Magio pláže a dvakrát sme ich museli aj využiť.

Boli ste tam?

Pri organizácii nám pomohlo vedenie a jeden zo zakladateľov klubu Andrej Mažáry. „Boli ste tam osobne?“ opýtal sa, keď sme mu referovali výsledky nášho stretnutia s dvojicou dám, ktoré majú v spoločnosti Slovak Telekom na starosti program Magio pláže. Boli z nás celkom príjemne prekvapené; vyzeralo to, ako keby s nimi sedel tanečník John Travolta (to je Majo) a zjazvený mariňák (mal som poranenú ruku). Osobné stretnutie však bolo dôležité, aby sme sa uistili, že nám Magio vie zabezpečiť všetky potrebné veci. Zoznámili nás aj so správcom Magio pláže, s ktorým som si vymenil telefónne číslo. Osobný kontakt je na nezaplatenie.

Čo keď bude pršať?

Naplánovali sme počas leta tri stretnutia na pláži. Prvé z nich som mal moderovať ja. Moderátor má na starosti takmer všetko okolo stretnutia: kontaktovať rečníkov, zabezpečiť hodnotiteľov a pripraviť priestor. S Andrejom sme sa na pláži zastavili týždeň pred prvým stretnutím večer, aby sme otestovali hluk a plán B pre prípad dažďa. Pre istotu sme sa rozhodli stretnutie skrátiť a ja som vytvoril mapku, aby členovia a hostia miesto ľahšie našli. V deň stretnutia som prišiel o hodinu skôr, aby som všetko zabezpečil. Lavice už boli na mieste - správca držal slovo. Osobný kontakt je na nezaplatenie. Cez deň pršalo, preto sme aplikovali plán B.

Rečníci a ich moderátor

So začiatkom stretnutia sa úloha moderátora trochu zmení. Program drží pevne v rukách on; pozornosť sa však musí sústrediť na rečníkov a ostatných účinkujúcich. Dával som si pozor, aby som hovoril jasne, k veci a zbytočne nenaťahoval. Privítať každého rečníka potleskom a udržiavať atmosféru je povinnosť. Myslím si, že sa nám to celkom podarilo.

Čo ste sa naučili?

Stretnutia na Magio pláži mali úspech. Aj my dvaja s Majom sme sa veľa naučili a aj sme sa zabavili. Napríklad, keď sme nakrúcali instagramové promo video na jazere Draždiak. Vyzerali sme tam ako z Baywatchu. Neďaleko sedeli dve ženy s hotdogmi a keď sme vyslovili slovo Toastmasters, hneď spozorneli. Vysvetlili sme im, že sa to nevzťahuje na hrianku ale na príhovor a pozvali sme ich na stretnutie. Samotná príprava stretnutí vytvára príležitosti na kontakt s novými ľuďmi. Je to šanca na zlepšenie svojich zručností, objavenie a rozvoj vodcovských schopností.

O Erikovi


Erik sa stal členom Slovenskí Toastmasters po niekoľkých návštevách na stretnutí v novembri 2017. "Ako novinár veľa píšem, ale chcel som začať aj rozprávať," povedal. Erik pracuje ako redaktor zahraničného spravodajstva. Predtým pôsobil ako novinár v oblasti športu a životného štýlu. Dva roky tiež učil na strednej škole angličtinu. Zistil, že keď si svoje články povie nahlas, všimne si detaily, ktoré by mu inak unikli. Vo voľnom čase rád cestuje, venuje sa CrossFitu, latinskoamerickým tancom a od novembra 2017 aj rozvoju rečníckych zručností.