Ivana Kondášová: Ako získať z Toastmasters viac?

Využi príležitosť. Vzdelávaj sa.

Tento rok som sa na začiatku septembra zúčastnila výnimočného víkendu. Bol to vzdelávací Toastmasters víkend. Skvelý program, skvelí ľudia a skvelé jedlo. Odporúčam zažiť! (niečo podobné ako DRIVE víkend).

Z informačného mailu k víkendu, som sa dozvedela toto: „Domáca pani varí vynikajúce vegetariánske jedlo“.


Ja ako pravý Mäso-žrút som si povedala. ČOŽE? Vegetariánske jedlo? To teda bude. Nechcem si trénovať „bezmäsitú časť osobného rozvoja“. Veď čo by stalo, keby do toho jedla pridala domáca pani trošku mäsa. Ten, kto nechce nech si ho nedá. No nie? Ale neodradilo ma to. Aj keď ľúbim mäso a veľmi mi chutí. Na víkend idem.

Kým sme sa v piatok vymotali z Bratislavy a našli Lesnú záhradu, náš cieľ cesty, poriadne som vyhladla. Neviem ako ostatní, ale ja som zjedla svoju porciu večere hneď. Čudovala som sa. Bola vynikajúca. Aj bez mäsa. A som sýta. Krásne prostredie, čerstvý vzduch, príjemná atmosféra. Bude to fajn, pomyslím si.

Vieš, doma čisto vegetariánsku stranu nepripravujem. Je pravda, kupujem zdravšie potraviny, iba domáce vajíčka a zeleninu. Ale robím mäsové jedlá so zeleninou. Teda mäso a trochu zeleniny. Hej, občas máme aj nejaké bezmäsité jedlá. Napríklad špagety či zeleninové placky. A do kalendára zapisujem, keď presvedčím môjho muža a syna Riška, aj na zdravé smoothie

Ale toto jedlo bolo iné. Veľmi mi chutilo. A nebolo to len tým, že som bola hladná. Ale fakt malo dobrú chuť. Pritom bolo „príšerne“ zdravé.

Raňajky boli v podobnom štýle. V ponuke bola ovsená kaša s rôznymi orieškami a semiačkami. Prípadne chlebík s domácou nátierkou, vajíčkom a zeleninou. Fakt dobré, chutné a sýte. Dobre som sa najedla. A ani som nebola hladná. Prišiel chutný obed (polievka, druhé jedlo). Mňam. Super. A večera – tiež chutné vegetariánske jedlo. Ako to tie baby v tej kuchyni robia?

Keď som prišla domov, zamyslela som sa. Čím to je, že mi to vegetariánske jedlo tak chutilo? Určite dôležitá je príprava a dochutenie. Áno... aj Ázijské národy jedia málo mäsa. Sú zdravší, vitálnejší a dlhšie žijú. Japonskí sumo zápasníci, tí jedia väčšinou vegetariánske jedlo. A taký medveď – je skôr bylinožravý. Pritom sú obrovskí a majú veľa sily. Zápasníci aj medvede. Povedala som si: „Základ našej stravy nemusí byť iba mäso.“

Prišla som sa naučiť „predajné reči“, vzdelávať sa. A zatiaľ píšem iba o jedle. V Toastmasters sa zdokonaľujem v prezentovaní, prednesoch i prekonávaní strachu. Zatiaľ píšem iba o strave bez mäsa. Nevadí. Život priniesol.


Prezentácie a predajné zručnosti viem využiť v práci. A nie len v práci...

...veď, ako predám mojim chlapom, že bude viac zeleniny. Najskôr to „predám“ ako prílohu k jedlu. Fajn. A ako im „predám“ viac ovocia, namiesto čokolád a keksíkov. Či častejšie to zdravé smoothie. Že by pre dostatok vitamínov. S tým začnem. Ovsené vločky v kombinácii s rôznymi semiačkami a medom sú naozaj chutné... to bude tréning predajnej reči. Keby oni tušili, čo ich čaká.

My vegetariánska rodina nebudeme. To viem. Ale uverila som, že nutrične bohatá a vyvážená strava na rastlinnej báze, ktorá v ideálnom prípade zahŕňa nielen ovocie a zeleninu, ale aj celé zrná, orechy a semená, je vo všeobecnosti zdraviu prospešná. Obsahuje veľa bielkovín, vitamínu B12 a rôzne minerály. Bla, bla...

Priznám sa. Ľúbim mäso. Veľmi mi chutí. Prečo sa ho vzdávať?

Vzdelávací bezmäsitý víkend sa už skončil, ale strava vplýva na vitalitu človeka. Tá určuje kvalitu života. To ako sa cíti.

Priznám sa. Ja ľúbim tých mojich chlapov. Chcem pre nich len to najlepšie. A pre seba tiež. Nech sa vládzem vzdelávať a oni nech sa o mňa vládzu starať. A najbližšie idem na vzdelávací DRIVE víkend.

O Ivane


Pracuje na pozícií zahraničného oddelenia. Pomáha podnikateľom a podnikateľkám nájsť si v zahraničí kontakty, spoluprácu a inšpiráciu. Vo voľnom čase cestuje, podporuje ženy podnikateľky.

Ivana je členka klubu Slovenskí Toastmasters od októbra 2018. Aktuálne má na starosti propagáciu a PR klubu. Aktívne si rozvíja svoje rečnícke a líderské zručnosti...

Ako hovorí: „Dobre rečniť a prednášať je základom úspechu a pochopenia inými ľuďmi.“