Ľudovít Bobuľa: Ako prekonať strach z vystupovania na verejnosti.

Strach z vystupovania na verejnosti. Je to niečo s čím zápasí veľmi veľké množstvo ľudí. V zásade, takmer každý koho poznám. Je to prekážka, ktorá nás často brzdí v kariérnom, ale aj osobnom živote.

Sú tu tí, ktorí pred nim utekajú. Predstava prezentovať pred publikom ich dostáva do pozície, kedy odmietnu príležitosť len pre to, že by sa museli postaviť pred ľudí a rozprávať. Ďalej máme osoby, ktoré sa snažia so strachom bojovať. A ani to nie je dobrá cesta. Strach tu bude vždy a bojovať s nim budete neustále. Bude to boj ktorý nevyhráte a iba vás vyčerpá.

1. Najlepší spôsob je zmieriť sa s tým, že tu vždy bude a zabudnúť naň.

Treba povedať, že to vyžaduje energiu a cvik. Zo začiatku býva veľmi ťažké udržať sa v momente. No čím viac sa tomu budete venovať, tým ľahšie vám to pôjde.

Jeden zo spôsobov je začať sledovať veci okolo seba. Všímajte si to, čo si bežne nevšímate. Napríklad zvuky áut na ulici. Jemné vrčanie počítača, chladničky alebo klimatizácie. Textúru farby na stole, či stene. Rozloženie predmetov v miestnosti, či odraz svetla v pohári. Skutočne sa na to začnite sústrediť. Vpustite do seba tieto podnety. Bežne ich vnímame len podvedome a často úplne odfiltrujeme. Ak sa na to budete naozaj sústrediť, myseľ sa vám úplne uvoľní. Strach akoby prestane existovať. „Akoby“ je tam preto, lebo vy ten strach máte. Prestanete si ho však všímať. Myseľ vníma tie podnety z okolia a na strach nemá čas.

Spôsobov ako sa dostať do momentu je oveľa viac. Uvádzam ten, ktorý mne funguje najlepšie a dá sa jednoducho zvládnuť.


2. Príprava


Ďalším spôsobom ako znížiť nervozitu a strach je príprava a tréning reči. Pre začiatočníkov je najlepšie napísať si celú reč. Dostanete tak myšlienky na papier. Následne si svoju reč povedzte viac krát nahlas. Nehovorte ju od slova do slova. Takto sa vám uloží text lepšie v pamäti. Keď príde čas na prezentovanie, už viete, že ju dokážete povedať.


3. Prax


Poslednou technikou na zvládnutie strachu je prax. Čím viac stojíte pred publikom, tým ľahšie to bude. Postaviť sa pred ľudí v práci alebo na skúške a zisťovať, či sa vám podarí prekonať strach, nie je úplne najšťastnejšie riešenie. Je ideálne mať miesto, kde môžete robiť chyby a učiť sa z nich. Jedným z takých, ktoré využívam ja, sú rečnícke kluby Toastmasters. Nájdete tam pozitívne a podporné prostredie. Tu si môžete trénovať svoje rečnícke zručnosti. Vďaka nim, som sa zmenil z tichého chalana na človeka, ktorý sa s radosťou postaví pred publikum a začne rozprávať aj nepripravenú reč.


Budem sa tešiť, na osobné stretnutie.
Ľudo
Viceprezident pre vzdelávanie
 

O Ľudovi


Aktuálne je študentom vysokej školy a schopnosť kvalitne prezentovať seminárne práce je podľa neho nevyhnutnosťou. "Toastmasters mi ponúkol možnosť naučiť sa vystupovať pred ľudmi a vďaka tomu mi dodal sebavedomie aj v každodennej komunikácii. Je to miesto pre každého, kto si chce zlepšiť komunikačné zručnosti, alebo sa zabaviť."
Medzi jeho záľubami sú počítače, cvičenie, čítanie kníh a samozrejme rečnenie. :)