Martin Baránek: 3 veci, ktoré ma naučila súťaž

Aktívnou účasťou na stretnutiach Toastmasters sa človek zlepšuje v rečnení a vodcovstve. To je známy fakt. Pri rečnení si človek prejde strachom z prvého postavenia na pódiu pred ľuďmi, až po pokročilé techniky inšpirovania. Ak chce človek trénovať líderstvo, nacvičí si základy, ako načúvanie, či dávanie spätnej väzby, až po organizáciu stretnutí. Keď som prešiel celým základným manuálom zručného rečníka, myslel som, že ma už nič neprekvapí a som dosť dobrý. Až tak dobrý, že som sa prihlásil na súťaž. Avšak súťaž mi dala viac, ako som čakal.

Lekcia prvá – výber správnej témyPríprava na súťaž je totiž iná dráma. Na pódiu na bežnom stretnutí sa cítim dobre. Niekedy až veľmi dobre. Súťaž bola tá správna výzva, aby som vystúpil z komfortnej zóny. Aby som pred súťažou zapol na plné obrátky a pripravil sa tak, aby som pri rečnení dal zo seba to najlepšie. Vymyslel som si silnú tému, povedal som aj príbeh. Téma mala dostať poslucháčov do silnej emócie a dať všetkým morálne ponaučenie. Zistil som, že dávať ťažké témy na súťaž nie je práve najvhodnejšie. Ľudia sa viac báli, ako by boli dojatí. Aké teda témy v ľuďoch rezonujú? Sú to deti a partnerské vzťahy. Je lepšie ich preniesť vo veselom duchu, ako v dramatickom. Ako som sa to dozvedel?

Lekcia druhá – komunikujKomunikácia pred súťažou, komunikácia počas súťaže, komunikácia po súťaži. Niekedy sa treba riadne pripomenúť. Volal som Andrejovi Mažarymu, písal som mu a nakoniec sme sa spojili, aby mi poradil. Keď sme spolu hovorili, otvorili sa mi oči. Andrej mi dal spätnú väzbu - čo je v mojej reči dobré, čo môžem zlepšiť a hlavne, že s takto vyskladaným dramatickým príbehom budem skôr „zbierať body“, ako vyhrávať na súťažiach. Aj vďaka jeho radám sa mi podarilo vytvoriť reč tak, aby som s ním bol sám spokojný. Počas súťaže sa tiež môžeš veľa dozvedieť. Sú rečníci, ktorí keď postúpia do ďalšieho kola, môžu si odchytiť napríklad víťaza z minulého roku a ten je zvyčajne veľmi ochotný, aby dal cenné rady. Atmosféra Toastmasters je aj na súťaži veľmi podporná. Aj keď som nevyhral, pochopil som aj vďaka komunikácii a spätnej väzbe ďalší prvok, ktorý v reči je, aby som čo najlepšie upútal pozornosť. Ktorý to je?

Lekcia tretia – vytváraj obrazyObrazy, príbehy, chute, zvuky, emócie. Čím viac budú ľudia prežívať príbeh s tebou, tým lepšie si zapamätajú odkaz, ktorý im chceš odovzdať. Prečo? Človek si lepšie zapamätá príbeh, ktorý mohol vo svojej hlave prežiť, ako keď mu budeš rozprávať suché fakty o čomkoľvek. Ak budeš rozprávať pútavý príbeh, ľudia si zapamätajú fakty v príbehu akoby mimovoľne. Aj suché informácie sa dajú povedať v príbehu. Mám pre teba výzvu. Najbližšie, keď si budeš pripravovať reč na Toastmasters, priprav si ju tak, aby v nej boli príbehy. Úvod – príbeh na vykreslenie. Jadro – príbeh, dva na upevnenie. Záver – príbeh na rozuzlenie. Prípadne si priprav príbeh o známej osobnosti, alebo udalosti, na ktorom vykreslíš pointu.


Toto boli moje lekcie, ktoré som sa naučil počas súťaži v rečnení a hodnotení. Aké boli, alebo by boli tvoje lekcie? To zistíš, keď sa zúčastníš. Preto najbližšie, keď bude možnosť súťažiť, neber súťaž ako pretekanie, kto bude prvý. Zober ju ako možnosť naučiť sa niečo nové a prežiť známe veci inak.
 

O Martinovi

Profesionálne sa venuje sa marketingu, hlavne online a priamemu marketingu. Vo voľnom čase sa venuje rodine, včelám a obľubuje ruské bojové umenie Systema. Rád navštevuje stretnutia Toastmasters, pretože verí, že mu to pomôže v osobnostnom raste. "Stretávam tam veľa skvelých a priateľských ľudí." hovorí Martin.