Martin Halada: Oslava 10. výročia Toastmasters, alebo môj piatkový „chill out“

Ako tráviš piatkové večery? Ja mám pravidlo, že po úmornom týždni v práci chcem zažiť niečo unikátne. Tak som to spravil aj 29. júna, keď Toastmasters na Slovensku oslavovali svoje desiate narodeniny.

Vybral som sa na ich narodeninovú oslavu.Už som síce zvyknutý, že stretnutia Toasmasters sú o rečníctve, ale aj tak pri tom názve vždy vyhladnem. Plný zvedavosti a očakávania sa zrazu ocitám v šarmantne zariadenom bare neďaleko internátov v Mlynskej doline. Už vo dverách ma vítajú pohárom šampanského a ja si v duchu hovorím, že na takýto prístup si zvyknem aj bez väčšieho presviedčania.

Zároveň s šampanským stretávam aj Moniku, s ktorou som sa nedávno stretol na sto kilometrov dlhej túre naprieč Malými Karpatmi. Náhoda? Nemyslím si. Svet je malý a členovia Toastmasters sú ľudia, ktorí milujú prekonávanie vlastných hraníc. Teším sa, že som hneď stretol niekoho známeho. Ďalších možno desať - pätnásť minút si s Monikou odovzdávame poznatky o tom, kto mal kde aký otlak a čo ho bolelo. Diaľkového turistu pochopí len ten, kto to zažil.
IMG_3716
Ale potom už pristupujem priamo k veľkým dverám a otváram ich, aby som nakukol priamo do kuchyne Toastmasters. „Žiadna kuchyňa tam nie je“, povzdychol si môj žalúdok. Miesto toho sa ocitám vo veľkej sále, kde vo svetle reflektorov žiaria hviezdy Toastmasters Klaus Hammer, Martin Huba, Andrej Mažáry a Lukáš Liebich.

Diskutujúci rozoberajú, aké boli začiatky Toastmasters, čo ich motivuje, ale aj to, kto ich najviac inšpiroval. Zaujalo ma, ako poukazujú jeden na druhého ako na vzor, od ktorého sa veľa naučili. To vo mne vyvoláva príjemný pocit, že život nie je len o súperení, že každý sme jedinečný a aj keď sme fakt dobrí, stále sa môžeme učiť od druhých.
Potom už nastáva ten čas a po mojej duši dostáva potravu aj môj žalúdok. Po večeri sa vraciame do sály, kde členovia Toastmasters predvádzajú iné ako rečnícke talenty. Najprv dáva Majo Šatara lekcie tanca a potom Martin Bohém rozkmitá aj naše ušné bubienky. Toastmasters je síce o prekonávaní svojich hraníc, ale rovnako dôležité je aj vypnúť a užívať si okamih.
Po kratšej diskusii s kamošmi z klubu (čítaj do druhej rána) som odišiel domov plný inšpirácie. Zažil som niečo nové, plán na dnes splnený a môžem spokojne spať. S víziou prekonávať sa, ktorou dýcha každé stretnutie Toastmasters.
IMG_4440a
 

O MartinoviMartin je povolaním právnik. Vo voľnom čase rád športuje a rád spoznáva nové myšlienky, názory, nových ľudí. Na stretnutia Toastmasters ho prilákala možnosť zlepšiť svoje komunikačné schopnosti. Ako sám hovorí: "To, ako pôsobíme na ľudí okolo nás, je podľa mňa jedna z najpodstatnejších vecí pre každého, kto zrovna nežije v džungli. Prečo to žiadna škola neučí?"