Matej Stanovský: Moja prvá rečnícka súťaž

Byť dobrým rečníkom je kontinuálny proces. Do Toastmasters chodím už pol roka. Podľa môjho názoru víkendový seminár Vás naučí niečo krátkodobo ale pokiaľ to nevyužívate, tak efekt veľmi rýchlo opadne. Viem to porovnať z vlastnej skúsenosti, pretože som si spravil akreditovaný kurz lektor, ktorý mal presne tento efekt.

Navyše som v Toastmasters objavil, že mám talent na improvizácie. Improvizácia je krátka nepripravená reč v rozsahu minúta až dve, tému sa dozviete keď prídete na pódium. Popustím uzdu svojej fantázie a niečo vždy vymyslím. Ľudí to baví a neraz sa mi podarilo vyhrať najlepšieho improvizátora večera. Toto ma motivovalo a držím sa toho. Niekedy sa členovia Toastmasters na mne smejú: „Zasa ide improvizovať.“ Samozrejme, to myslia dobre. Tréning robí majstra. Aj vďaka tomu sa mi podarilo postúpiť z klubovej súťaže na celoslovenské kolo.
Prvá rečnícka súťaž, najlepší rečníci z celého Slovenska na jednom mieste. Humorné prejavy a improvizácie. Energia, ktorá išla z rečníkov sa nedá opísať. Entuziazmus. Uvoľnenosť. Sebavedomie. Humor. Zdravá súťaživosť. Dobrá nálada...
A ako som to prežíval? Čakám v priestore aby som nepočul názov improvizácie. Nervozita? Namotivovanie? Všetko v jednom. Nastal čas, prichádzam na pódium plný elánu a dozvedám sa tému „štyri ročné obdobia“. Skrat. Väčšinou sa mi podarí vymyslieť zaujímavý a neobvyklý príbeh, avšak tentokrát mi nič nenapadlo svetoborné. Len som tak všeobecne porozprával o ročných obdobiach. Improvizácie neviete dopredu ovplyvniť, buď vám téma sadne alebo nie. Napriek tomu, že mi to nevyšlo, bola to pre mňa obrovská skúsenosť a prajem to zažiť každému.

Už sa teším na súťaž Division M Conference – World of FUNtasy, ktorá sa uskutoční v Bratislave 21. Októbra a stretnú sa tam rečníci nielen zo Slovenska, ale aj z Ukrajiny! Príď aj ty, pretože o rečnení sa ťažko píše. Treba to zažiť!
Matej Stanovský

O Matejovi

Matej prišiel do Toastmasters pred polrokom. Na otázku čo ho priviedlo k Toastmasters odpovedal: "Do Toastmasters ma priviedlo ambícia zlepšiť sa v rečnení, nakoľko som sa rozhodol, že sa moja kariera začne uberať lektorským smerom. Hlavne aby som sa pri učení cítil komfortnejšie, sebaistejšie a potlačil nervozitu. Za polrok skutočne vidím u seba obrovský pokrok a som rád, že chodím do Toastmasters." Matej sa nielen zúčastnil Celoslovenskej súťaže v Leviciach ako reprezentant za klub Slovenskí Toastmasters, ale už má za sebou 9 rečí z prvého rečníckeho manuálu. Matej je povolaním účtovník a teraz rozbieha vlastný portál pre online kurzy účtovníctva.