Niektorí z nás prišli, lebo sa chceli zlepšiť v rečnení pred publikom. Iní chceli získať väčšiu sebadôveru. Ďalší našli partiu ľudí, kde sa cítia dobre a dodáva im to energiu do života. Viacerí prišli do nášho klubu z Power trainingu, lebo ho organizujú ľudia, ktorí stáli aj pri zrode nášho klubu. Sme ľudia, ktorí sa nielen chcú zlepšovať, ale sú ochotní venovať tomu námahu a pracovať na sebe. A to je úplne iné mentálne nastavenie a myslenie ako v bežnej vzorke ľudí vonku.
Spájanie

- Nájsť podobne naladených ľudí, či nových priateľov býva niekedy ťažké. Klub Toastmasters je na to výborné miesto. A ešte lepšie ak si nový v cudzom meste hocikde na svete, kde je klub. Všetky kluby sa riadia rovnakými hodnotami. No naladenie ľudí je špecifické pre každý klub. Podobné sa priťahuje. :)

Odvaha

- Odvaha prvý raz: Treba prekonať strach aj trému. Postaviť sa pred publikum. A rozprávať svoju tému, svoj pohľad.

- Odvaha druhý raz: Dokázať prijať a uniesť spätnú väzbu bez zlého pocitu, či pocitu krivdy a zapracovať ju.

Toto sa opakuje znova a znova. A stále v lepšej a lepšej kvalite, lebo schopnosti človeka rastú a strach ubúda.
- Spolu vieme vytvoriť príjemnú, podpornú a veselú atmosféru, kde sa cítime dobre.
- Mnohí sme sa spriatelili.
- Dáva nám to zmysel a naplnenie.
- Robí nám radosť pomáhať si navzájom (konštruktívnou kritikou, postrehmi, odovzdávaním skúseností,...)
- Chceme odovzdať to najlepšie zo seba. V hodnotných prejavoch, hodnoteniach, podpore ostatných,...
- Radi spolupracujeme.
- Sú medzi nami ľudia, ktorí sa venujú zaujímavým projektom.
- Niektorí z nás sú veľmi spoločenský a radi zostávajú pokecať si po skončení stretnutia.
- Iní sú menej ukecaný a viac makači, ktorí pracujú na svojom rýchlom napredovaní.

História klubu

 • 24. júl 2008

  Oficiálny vznik prvého Toastmasters klubu na Slovensku - Toastmasters Bratislava. Toastmasters priniesol na Slovensko rakúšan Klaus Hammer z Prahy, kde Toastmasters objavil počas svojho pôsobenia. V roku 2008 založil v Bratislave s pomocou ďalších nadšencov klub. V klube sa hovorilo a doteraz hovorí po anglicky.
 • 23. máj 2011

  Postupne sa objavovali ďalší ľudia , ktorých koncept vzdelávania Toastmasters zaujal, ale chceli rečniť v slovenčine. Vznikol náš klub - Slovenskí Toastmasters- prvý klub na Slovensku, kde sa reční po slovensky. Rozhovory členmi vedia klubu po roku od založenia sú tu v Magazíne Slovenských Toastmasters.
 • 1. september 2011

  Vznik klubu Vox Fortis. Je to v Rakúsku registrovaný klub. Vznikol, lebo Slováci chceli súťažiť aj medzinárodne, ale nedalo sa. Slovensko nebolo zaradené v štruktúrach Toastmasters International (TMI) - bolo "undistricted". Tak sa Slováci a Slovenky stávali členmi Vox Fortis. Najúspešnejšou bola členka nášho klubu Katka Kovalčíková.
 • 2014

  Zaradenie Slovenska do Toastmasters International. Bolo na to treba 4 kluby. To sa stalo v roku 2014 - vznikli kluby Toastmasters Košice, Toastmasters Nitra, IBM Toastmasters.
 • jún 2016

  Slovenskí Toastmasters sa stal celosvetovo najlepším klubom za sezónu 2015-2016. Stalo sa to najmä vďaka nadšeniu, skúsenostiam a organizačným schopnostiam jedného zo zakladajúcich členov - Andreja Mažáryho. Navyše Andrejovi sa vďaka jeho nadšeniu a veľkému množstvu práce podarilo získať 2 - krát titul DTM. V roku 2015 a 2017. (Distinguished Toastmaster - najvyššie ocenenie v rámci Toastmasters vzdelávacích programov). Na získanie DTM treba vynaložiť veľa aktivity. Okrem práce v rámci klubu (prejavy, hodnotenia, moderovanie, mentorovanie nových členov, byť členom vedenia klubu, ...) treba aj organizovať regionálne súťaže, byť mentorom nových klubov, byť regionálnym manažérom (Area director), atď... Titul DTM na Slovensku má len niekoľko ľudí a 2 tituly má iba Andrej.

Referencie členov

 • Keď som skončila školu, hľadala som miesto, kde sa zlepším v komunikácii a prezentovaní. Bála som sa prednášať, mala som hrôzu v očiach, keď som predstúpila pred ľudí. V Toastmasters som zistila, že každý, kto prednáša, má trému, a veľa ľudí to má podobne ako ja. Ľudia v Toastmasters mi ukázali, že všetko je o tréningu a kvalitnej spätnej väzbe. Z týchto ľudí sa stali moji kamaráti a z jedného konkrétne môj snúbenec. :)
  Petra Kováčová
 • Toastmasters mi dal možnosť spoznať kto som! Keď stojím a rozprávam pred niekoľkými ľuďmi, zažívam rovnaké pocity a strachy ako v bežnom živote. Lenže tu sú 10x silnejšie. Rečníctvo je pre mňa vďaka tomu funkčná forma osobnostného rastu. Tu v klube vďaka možnosti rečniť pred ľuďmi a know-how Toastmasters rastiem ako človek. Ako rečník a ako líder.  Ako Líder a manažér som tu dokázal dosiahnuť ciele, o ktorých sa mi možno dva roky pred tým ani nesnívalo.
  Andrej Mažáry
 • Naučil som sa veriť si, nepochybovať o sebe a byť vďačný. Vďaka Toastmasters som spoznal skutočnú hodnotu spätnej väzby. Toastmasters u mňa prebudil hlad po zlepšovaní sa, keď okolo seba na stretnutiach vidím toľko inšpiratívnych a motivovaných ľudí. Po každom stretnutí odchádzam pozitívne naladený a plný energie.
  Matej Trnavský
 • Matej Petrenka

  Myslím, že Toastmasters mi pomohol objaviť moje silné stránky a rozvíjať ich. Na báze mentoringu a manuálov som sa naučil základy rečníctva a líderstva. A skrz pokročilé manuály pracujem na tom, aby som bol dobrý rečník a ešte lepší líder. Toastmasters beriem ako cvičiace stredisko, kde chodím skúšať nové veci a robiť chyby. A tam "vonku" všetky vedomosti a skúsenosti aplikujem.

  Matej Petrenka
 • Miroslav Ort

  Rečnenie na verejnosti ide ruka v ruke s líderstvom. Líder nie je môj šéf, riaditeľ firmy alebo prezident. Lídrom svojho života je každý z nás. Aj toto som sa naučil v klube Slovenskí Toastmasters, kde sa praktickým príkladom učím byť lepším človekom.

  Miroslav Ort
 • Roman Gujber

  Získal som viac sebadôvery a objavil som, že viem byť aj rozprávačom, hercom. Spoznal som seba v nových situáciách a úlohách. TM mi dal aj nových priateľov. Je to partia ľudí, kde sa cítim výborne.

  Roman Gujber