Manuál na online stretnutia Toastmasters, ktorý som pred časom prekladal, obsahuje aj niekoľko užitočných odporúčaní na vystupovanie pred web kamerou. Vybral som tri, ktoré som považoval za najdôležitejšie v oblasti mimojazykových prostriedkov. Reči tela a očnému kontaktu som sa venoval v predchádzajúcich článkoch, teraz to bude úsmev ????
Pozitívny prvý dojem sa spája s úsmevom. Tvár zaberá väčšinu obrazovky, preto úsmev vynikne v online priestore ešte viac. Technológia nám umožňuje robiť takmer plnohodnotne to, na čo sme sa vždy tešili: pripájať sa na stretnutia Toastmasters. Preto je logické pripájať sa s úsmevom.
Pozitívne emócie vrátane úsmevu komunikuje najmä spodná časť našej tváre. Tú máme v súčasnosti v bežnom kontakte prekrytú rúškom alebo inou ochrannou pomôckou. Využime úsmev naplno aspoň na obrazovke.
Nedávno som sa pripravoval na úlohu hodnotiteľa. Prvé, čo ma na „mojom“ rečníkovi zaujalo, bol úsmev. Okrem úst ho dotvárali aj oči – rozšírené s mierne nadvihnutým obočím. „Toto v hodnotení spomeniem: vytvára pozitívnu atmosféru a dokáže sa smiať očami,“ povedal som si. S tým rečníkom som sa o týždeň stretol osobne. Bolo to prvé „živé“ stretnutie s niekým z „Toastmasters“ po dvoch mesiacoch a snáď si všimnete radosť v našich očiach.
Sarah Stevensonová v článku zverejnenom na webovej stránke Psychology Today píše, že pri úsmeve sa vylúčia hormóny dopamín, serotonín a endorfíny. Endorfíny sa vylučujú aj pri pohybovej aktivite, napríklad pri behu. Dopamín sa zvyšuje pri pocite uspokojenia po dobrom výkone alebo po „sladkej odmene“. Serotonín označujú za hormón vodcov: aktivuje sa, keď sa cítime užitoční a potrební.
Úsmev je nákazlivý. Potvrdili to vedecké štúdie, ktoré porovnávali reakcie ľudí na rôzne výrazy tváre. Sarah popisuje, ako mechanizmy v našom mozgu spôsobia, že začneme mimovoľne napodobňovať úsmev, ktorý vidíme na tvári druhej osoby. Kamarát v Londýne mi pred rokmi spomínal, že keď mu je smutno, pustí si na YouTube záznam víťazného gólu Petra Bondru vo finále hokejových majstrovstiev sveta v roku 2002, keď sme sa stali majstrami sveta.
V online priestore máme YouTube k dispozícii a hokejový šampionát tento rok chýba viacerým z nás. Efektívnejšie je však navodiť pozitívny pocit pomocou úsmevu. Treba ho podporiť očným kontaktom. Aby som si pripomenul „živý“ očný kontakt, počas nácviku reči pred zrkadlom svoj pohľad postupne smerujem do očí postáv na plagátoch, ktoré som si okolo zrkadla vylepil. Vyskúšal som sa na tie tváre aj usmiať a naozaj sa objavil dobrý pocit.
Erik Rédli