Back to Basics, Krásno nad Kysucou.
Štrnásť členov zo slovenských klubov Toastmasters sa na konci mája stretlo v Krásne nad Kysucou na tradičnom DRIVE víkende. Všetci šťastní, že po niekoľkých mesiacoch online stretnutí konečne vidia „živých“ ľudí.
DRIVE víkend sa koná už tradične dvakrát do roka v stredisku Brainy uprostred Kysúc. Privítal nás zakladateľ Brainy Vladko Lajčák, ktorý poznal mená všetkých účastníkov ešte predtým, ako sa ubytovali. Zdanlivá maličkosť, ktorá má veľkú hodnotu.
Prvý deň
Na programe najskôr privítanie, večera a nasledovala prvá dávka relaxácie s využitím psychowalkmanov a špeciálnych okuliarov. Dnes na nás často pôsobí toľko rušivých vplyvov, že večer nie sme schopní „vypnúť sa“ a pokojne zaspať. Mozog funguje na princípe elektromagnetického vlnenia, vysvetlil Vladko. Svetlo v okuliaroch ponúka rovnakú frekvenciu vĺn, ako sa vyskytuje v našom mozgu v jednotlivých fázach spánku. Naozaj, po chvíli premýšľania som sa započúval do hudby, prestal som premýšľať a cítil som sa, ako keď zaspávam.
Druhý deň
Ráno rozcvička, raňajky a začal sa program. DRIVE moderoval Peťo. Bol vecný a nenápadný, nechal vyniknúť členov, ktorí viedli workshopy a tiež Majky. Jedna z nich moderovala panelovú diskusiu a druhá „Master Class“. Počas Master Class dostal zabrať najmä rečník Marián. Musel zvládnuť neprispôsobivé publikum. V nedeľu to naňho, ako aj na ostatných rečníkov z Master Class, čakalo znova. Mali za úlohu zapracovať spätnú väzbu, ktorú dostali v sobotu. O tej mal workshop Ľuboš. Zdôraznil, že najdôležitejšie je poznať rečníkove očakávania a prispôsobiť im svoju spätnú väzbu.
Veľmi prínosný bol aj Lenkin workshop o aktívnom počúvaní, ktoré stojí a padá na našom rozhodnutí na 100% počúvať druhého človeka alebo prednášku. Popoludňajší program v sobotu vyvrcholil improvizáciami, ktoré viedol Martin. Využil ich na predstavenie regiónu Kysuce, odkiaľ pochádza. Cieľom bolo, ako povedal, spoznať región Kysuce aj mimo strediska Brainy.
Inšpirovalo ma, že všetky workshopy vychádzali z vlastných skúseností a pozorovaní. Týkali sa vecí, ktoré človeka donútia zamyslieť sa. Občas potrebujeme takú vranu na pleci, ktorá nás upozorní tesne predtým, ako sa chystáme povedať alebo urobiť niečo nevhodné. Niektorí členovia na DRIVE plnia presne túto funkciu.
Rozobrať spätnú väzbu priamo s „vranou“ nám umožní nájsť riešenie situácií, ktoré by sme si inak ani neuvedomili. Počas týchto rozhovorov som si opäť potvrdil, že ostatní môžu mať oveľa hlbšie skúsenosti ako ja – dokonca aj z oblastí, v ktorých som “doma”. Ďakujem za rozhovory a užitočné tipy!
Mobil
Takisto mi len pomáha, ak občas na dva dni odložím mobil – alebo ho zverím dôveryhodnej osobe – aby som sa odpojil. To mi umožní lepšie sa pripojiť k obsahu workshopov. Treba však pozorne počúvať a kriticky myslieť.
Prečo sa chcem ozvať? Nie je potrebné upozorňovať na každú maličkosť, ktorá ma zaujíma a naopak, niekedy takáto maličkosť môže mať význam. Napríklad všimnúť si, že rečník si mal lepšie sledovať čas alebo pochváliť použitie rekvizít, ktoré využil Emo.
Tretí deň
Čas je vzácny a snažím sa ho využiť naplno. Paradoxne, keď si popoludní nájdem čas na polhodinu meditácie alebo dokonca spánku, nestratím ho. Neskôr sa vydržím sústrediť o niekoľko hodín dlhšie.
Zuzka začala svoj nedeľňajší workshop hrou na evolúciu a naháňačkou. Hra je jedna z možností, ako získať tú správnu náladu na tvorivú činnosť. Zaujalo ma to. Jaro dokonca navrhol zahrať si naháňačku na najbližšom stretnutí klubu.
Toastsmasters DRIVE víkend je koncentrácia užitočných informácií a podnetov. Človek počas týchto dvoch dní naozaj potrebuje dvojitú dávku juhoamerického čaju maté a oriešky, aby ich všetky dokázal prijať. My to však zvládneme. Najmä vďaka príjemnému horskému prostrediu a spoločnosti ľudí, s ktorými objavujeme užitočnosť jednoduchých vecí, ktoré nám pomáhajú dostať sa do flow …alebo na DRIVE.
Erik Rédli