Rovnováha medzi sústredením a hravým uvoľnením
Fyziológia pomáha pri riešení väčšiny problémov pri rečnení. Hovoril o tom Andrej, jeden zo zakladateľov rečníckeho klubu Slovenskí Toastmasters, už počas úvodného workshopu. Tento workshop otvoril TM Víkend 2020, na ktorom sa zišlo 19 členov z rôznych klubov.
Ako pracovať s pamäťou a telom?
Dýchanie a pohyb rečníkovi pomôžu zbaviť sa trémy, ktorú Andrej opísal ako rozvibrovanie tela prostredníctvom emócií a prežívania. Čerstvý kyslík mozgu pomôže uvedomiť si, že väčšina vecí, ktorých sa rečník bojí, existujú len v jeho mysli. Erik a Martin-Susho počas sobotňajšej rozcvičky zdôraznili, že pohybom sa rozprúdi krv a roznesie kyslík do celého tela.
Erik potom počas svojho workshopu opísal niekoľko tipov, ktoré mu pomáhajú zapamätať si veci a absolvovať rečnícke vystúpenia bez poznámok v ruke – bez dosiek. Mozog spotrebuje až 20 percent všetkého kyslíka v organizme. Dôležitá je aj výživa a väčšina účastníkov sa zhodla na pozitívnych účinkoch orechov – vlašské svojím tvarom dokonca pripomínajú mozog.
Takisto sa diskutovalo o čaji maté, káve a rybách. Na zlepšenie pamäte sa takisto podľa Erika oplatí všímať si vzorce, ktoré sa počas plnenia jednotlivých úloh opakujú, dobre sa na svoje vystúpenie pripraviť a snažiť sa zachovať pokoj. Keď sa človek upokojí, „vidí veci jasnejšie“ a príde na to, ktorú z nich stojí za to zapamätať si. Napríklad počas hodnotenia, po ktorom mal workshop opäť Andrej
Stačí si vybrať veci o ktorých budem hovoriť. Na viac počas trojminútového vystúpenia nie je priestor. Spätná väzba je dar a mali by sme k nej tak aj pristupovať. Čo môžem rečníkovi dať? Prerozprávať obsah reči a zakončiť to abstrakčnými pozorovaniami typu „mal by si zlepšiť pohyb po pódiu“ nemá význam. Hodnotiteľ by mal určite uviesť, čo konkrétne by mal rečník urobiť, aby sa priblížil k svojmu cieľu.
Ľuboš neskôr pripomenul, že pri hodnotení treba vždy začať pozitívnymi pozorovaniami z rečníkovej reči na vytvorenie povzbudivej atmosféry. Potom aj kritickejšie odporúčanie ľahšie príjme.
V popoludňajšom programe si šiesti hodnotitelia vyskúšali Andrejove tipy v praxi na modelovom rečníkovi Jurajovi. Základ hodnotenia by sa mal odvíjať od toho, čo som videl a ako to na mňa pôsobilo. Andrej zdôraznil, že z hodnotenia sa veľa dozvieme aj o samotnom hodnotiteľovi.
Workshopy
Zuzka v praktickom workshope o rozprávaní príbehov priblížila šesť typov postupov pri rozprávaní a tie sme mali potom rozoznať u „modelových“ rozprávačov. Matej skvelo zahral sám seba, keď ako malý chlapec kontroloval toaletnú misu, či sa tam neskrývajú potkany. Peťo úspešne ustál svoje prvé rečnícke vystúpenie, celkom ako futbalový brankár počas penaltového rozstrelu, o ktorom hovoril.
Ivana si na sobotňajšie neskoré popoludnie pripravila workshop s hrami zameraný na rozvoj improvizačných zručností. Po niekoľkých hodinách v sede prišli pohybové aktivity vhod. V prvej z nich sme mali za úlohu zvyknúť si robiť chyby a tešiť sa z nich.
Posledná z hier nás mala pripraviť na nečakané situácie. Priniesla zábavu – usudzujem podľa smiechu účastníkov – a zaujímavé herecké výkony. Počas hier sa takisto vyplavili emócie a mne to chvíľami pripomínalo sociálny experiment: kto prevezme úlohu vodcu a kto vodcom skupiny v skutočnosti je?
Zábava a stretnutie naopak
Traja rečníci na večernom Master Class dostali panelovú spätnú väzbu – každý mohol povedať, čo ho zaujalo a čo odporúča. Svoje rečnícke vystúpenia zopakovali v nedeľu počas stretnutia naopak: jednotlivé úlohy v ňom prichádzajú na pódiu v opačnom poradí.
Takéto stretnutie naopak je dobrý nácvik improvizačných schopností a pozornosti. Hodnotitelia môžu rečníkov, ktorí sa na pódiu dostanú až po nich, prinútiť použiť vo svojich rečiach konkrétne slová a gestá a dokonca vyjadriť konkrétnu emóciu. Človek sa tým dostane zo svojej zóny komfortu a môže mu to pomôcť.
Sranda, otvorenosť, uvoľnenie, kreativita, vydolovať zo seba niečo viac, sústredenie, pozornosť, uvoľnenie zábran, emócie…takto účastníci hodnotili stretnutie naopak po jeho skončení.
Kreativita, uvoľnenie, zábava majú priaznivý účinok i na našu fyziológiu. Vďaka tomu sa potom dokážem sústrediť, ale necítim prílišné napätie. Potom mi lepšie funguje aj pamäť. Celkovo sa človeku lepšie žije, keď má v živote rovnováhu medzi vedomým sústredením a hravým uvoľnením. Toastmasters víkend 2020 presne takéto prostredie vytvoril. Ďakujem.
Erik Rédli