Rozhovor s Matejom Petrenkom.
Matej, energický mladý muž. Pracuje na projektoch ako je Neseda a konferencia Umenie byť ženou. Na sociálnych sieťach propaguje zdravý životný štýl a pohyb, je aj osobným trénerom. Jeho životným krédom sa stalo: „Som ten, kto píše príbeh Mateja Petrenku“.
Tento rozhovor vznikol pri príležitosti odovzdania ocenenia za jeho prácu, odhodlanie a výsledky na pozícii Area Directora v rokoch 2019, 2020 a ocenenie Distinguished Toastmaster – najvyššie ocenenie v Toastmasters International, ktoré je možné dosiahnuť.
Matej, ako si sa dostal k Toastmasters?
Osobný rozvoj vždy hral veľkú rolu v mojom živote. Od sedemnástich rokov som čítal motivačnú literatúru. Predbiehal som sám seba koľko strán denne prečítam, koľko prednášok si vypočujem. Po strednej som nevidel dôvod prečo ísť na vysokú školu, nevedel som čo v živote chcem. Prišla možnosť odcestovať do Anglicka. Tam som pri práci v sklade pol roka zisťoval, čo v živote chcem. Doteraz si raz týždenne vyčlením čas, kedy rozmýšľam o tom kto budem o 5 rokov. Čo budem robiť? Čo budem vlastniť? Vtedy som zistil, že ma baví stretávať sa s ľuďmi, spoznávať ich. Fascinovalo ma prednášanie a rečnenie pred ľuďmi.
Vrátil som sa na Slovensko. Robil predajcu cez telefón. Dali mi čísla a mal som telefonovať od rána do večera. Zavolať len tak niekomu neznámemu bolo vtedy pre mňa niečo ťažké. Pred šiestimi rokmi bolo obchodovanie na Forexe veľká neznáma. Mali sme úspešnosť 2 percentá. Zo sto ľudí sa dvaja stali klientami.
Tým som musel niekedy aj tri mesiace opakovane volať. Naučil som sa nebáť. Zodvihnúť telefón a povedať kto som, čo chcem, alebo v čom viem pomôcť.
O Toastmasters mi povedal najlepší kamarát. Prišiel som na prvé stretnutie a prihlásil sa na improvizáciu. Na ďalšie stretnutie som si pripravil reč a na treťom som už bol členom klubu.
Mal som mentora, ktorý bol do Toastmasters zbláznený rovnako ako ja. Z desiatich dní sme boli šesť alebo sedem dní na Toastmasters akciách. Zvyšné dni sme sa o nich bavili.
Vyzeráš, že si nemal strach, či obavy z vystupovania, keď si prišiel na Toastmasters.
Vždy som rád na seba pútal pozornosť. Prvý krát mi fakt „zredlo“, keď som mal jedenástu reč. Mal som okno. Nevedel, čo mám hovoriť. Celú reč som improvizoval a zistil, že sa to dá prežiť.
Čo ťa motivovalo chodiť na stretnutia klubu?
Veľmi ma bavila atmosféra a byť stredobodom pozornosti. Že sa ľudia na mňa pozerajú, počúvajú a sem tam sa aj zasmejú.
Potom som si dával osobné výzvy ako hovoriť bez prípravy. Alebo získať ocenenie Toastmaster of the Year za najviac strávených minút na pódiu v klube. Vytipoval som si úlohy, ktoré trvajú najviac času za stretnutie ako predsedajúci, moderátor a súhrnný hodnotiteľ. A podarilo sa. Keďže som ich robil často, každú úlohu som sa snažil ozvláštniť, urobiť z toho zábavu.
Aké funkcie si zastával v Toastmasters?
Začínal som starostlivosťou o nových členov a záujemcov v klube, ako viceprezident pre členstvo. Hosťom som telefonoval, rozprával sa s nimi, posielal informácie. Získal som mnoho nových členov.
Keď som napríklad poslal dva maily a neprišla mi odpoveď, zavolal som im. NIE, je pre mňa až keď povieš „Nie“, „Nemám záujem“. Ak je to „možno“ alebo „niekedy“, o pol roka sa ozvem človeku znovu. Vyskúšam.
Čo ti to prinieslo do osobného života?
Mám celý život postavený na „Toastmasters“. Projekty ktoré som získal, kontakty a všetky aktivity boli prepojené s ľuďmi z Toastmasters.
Napríklad. Chcel som sa stať moderátorom podujatí. Vďaka kamarátke z klubu som bol pomocníkom na konferencii „Umenie byť Ženou“. Hľadali moderátora a bol som tam.
Odvtedy som sa stal organizátorom a obchodným riaditeľom konferencie „Umenie byť ženou“. Vďaka skúsenosti som moderoval aj akcie v Satori Stage, obchodnom dome Shopping Palace Zlaté Piesky a iné.
Dostal si ocenenie za tvoju prácu ako Area director. Čo funkcia Area Director znamená?
Každý klub funguje ako malá firma. Area director vedie viacero klubov. Má na starosti ich rozvoj, prosperitu, vzdelávanie, posúvanie informácií z vedenia. Je zodpovedný za výsledky klubov. Niečo ako byť regionálny riaditeľ 5 pobočiek. Spravoval som kluby v Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Trnave a klub v Bratislave. To znamenalo aj veľa cestovania.
Jeden klub sme aj zavreli, nedávalo mi zmysel klub umelo držať pri živote. Radšej som dával energiu tam, kde to malo zmysel. Trnava a Košice začali veľmi prosperovať, i keď boli Košice ďaleko od iných klubov. Robil som s tými, ktorí chceli.
Čo by si odkázal ľuďom, ktorí váhajú či sa prísť pozrieť na stretnutie Toastmasters? (Pozn. v aktuálnej situácii sú stretnutia online)
V Toastmasters je veľký priestor na tréning soft skills. Ak chceš, nájdeme priestor trénovať akúkoľvek tvoju zručnosť.
Chceš organizovať podujatia? Chceš prednášať pred ľuďmi? Chceš sa naučiť robiť propagáciu, či marketing? Chceš sa naučiť viesť ľudí, predávať, či motivovať… Toto všetko sa môžeš naučiť v Toastmasters. Môžeš kariérne rásť. Je tu pozícia Division Director, District Director až po prezidenta Toastmasters International. Je to prezident všetkých klubov v 145 krajinách. Môžeš organizovať súťaž pre Slovensko. Predstav si organizovať súťaž pre 12 krajín, pre celý svet. Čo to musí byť a koľko vecí musíš vedieť. Na všetko má Toastmasters manuál, ktorý ty dokážeš aplikovať v akomkoľvek odbore.
Ak chcem organizovať veľké podujatia, prídem do Toastmasters a idem na to. Organizujem na klubovej úrovni, slovenskej, európskej, celosvetovej a pilujem to. Chceš moderovať, rečniť v angličtine? Môžeš.
Zisti svoje prečo. Keď to nájdeš, choď si za tým. Ak niekto chce byť baletkou, asi mu neodporúčam rečnícky klub. Nájdi to čo chceš od Toastmasters získať a choď si za tým. Rob, trénuj a nepoľavuj. V Toastmasters je na to priestor.
Danica Trnkocziová