Členom nášho klubu bol aj stand-up komik Juraj Mrišo alias Yuri. Pravidelne vystupuje v „SILNÉ REČI stand-up comedy show“. Stand-up comedy je živé a sólové vystúpenie komika pred jeho obecenstvom. Je to najmä rozprávanie, ktoré by ľudí v publiku malo baviť a rozosmiať. Čo robiť a nerobiť aby rečník publikum zaujal a nerušil zbytočnými nedokonalosťami sa trénuje aj v kluboch Toastmasters. Aké má Yuri skúsenosti s Toastmasters, komu ho a prečo odporúča, je obsahom tohto rozhovoru.
1. Ako si sa dozvedel o Toastmasters?
O Toastmasters som sa dozvedel od chalana zo stand-up comedy, ktorý začal chodiť na stretnutia. Paradoxne som ho na TM videl iba dva krát a viac nepokračoval. Ja som však videl, že členstvo mi môže pomôcť eliminovať niektoré chyby a zlepšiť sa, tak som začal chodiť pravidelne.
2. Čo ťa pritiahlo/motivovalo znova a znova prísť a stať sa členom?
Okrem stand-up comedy som v práci som robil prezentácie pre nových ľudí a mnohí si ich chválili. Tak som chcel zistiť, či ich môžem spraviť ešte lepšie. Samozrejme som videl, že mi zlepšenie prezentačných zručností môže pomôcť aj rozosmievať ľudí na stand-up comedy.
Páčil sa mi aj koncept, že prvé projekty (reči) boli orientované na postupné zlepšovanie a nebolo to tak, že človek sa musel sústrediť na všetky aspekty perfektnej prezentácie hneď naraz.
3. Čo ťa najviac bavilo na Toastmasters?
Vždy ma najviac bavilo a baví rozosmievať ľudí. Vidím v tom príležitosť ako ľudom zlepšiť náladu a predĺžiť im a aj sebe život. Okrem pódia sa sa snažím rozosmievať kamarátov, susedov, kolegov, deti, cudzích ľudí a niekedy aj zvieratá. Pri cudzích ľuďoch je niekedy zábava sledovať, ako im postupne dochádza, že žartujem. Nemohol by som robiť doktora, lebo asi by som priveľa ľuďom zo srandy povedal, že umierajú.
Nemôžem povedať, že ma bavilo „na sebe pracovať a sledovať, ako sa zlepšujem“. Vždy som tam chodil s tým, že môj hlavný cieľ je ľudí zabaviť a vedľajší je splniť zadanie projektu (napríklad mať počas reči dobrý očný kontakt s publikom).

4. Stand-up si robil už pred Toastmasters?
Prvé stand-up vystúpenia som mal už v roku 2014, ale vtedy som väčšiu prioritu dával fyzickému cvičeniu. Vystúpenia som mával veľmi zriedka a až neskôr som zistil, že je to zaujímavé hobby. Pravidelne však vystupujem asi od roku 2018. Cez koronu to bola však bieda. Teraz sa vystúpenia začali rozbiehať, tak sa snažím užiť si ich.
5. Ako ti Toastmasters pomohol v stand-up-e?
Naučil som sa tvoriť aj čistý materiál bez nadávok, ktorý je vhodný hlavne pri slušnejšom publiku alebo vo firemnom prostredí. Ten mi však nie vždy tak dobre funguje na stand-up vystúpeniach nakoľko sa musím filtrovať vo vyjadrovaní.
Veľmi dôležité, čo som sa naučil je aj časovanie vystúpenia. Mnoho komikov, aj profesionálov si niekedy neustráži čas a nabúra tým harmonogram, ktorý môže byť pre iného dôležitý. Na Toastmasters sa časovanie človek naučí dodržiavať, aj keď nechce.
6. Dal ti Toastmasters aj niečo do bežného (nie stand-up) a pracovného života?
V práci prezentujem pred skupinami ľudí a naučil som sa, že každá prezentácia má mať cieľ. Či už niečo vysvetliť, predať, alebo získať. Ďalej som sa naučil dávať komplexnejšiu spätnú väzbu. To sa veľmi hodí, ak chcete niekomu pomôcť rásť.
Taktiež si človek môže odniesť radu alebo poučenie z rečí a hodnotení ostatných členov. Toto on môže následne využiť vo svojom súkromí.
7. Odporučil by si niekomu chodiť na Toastmasters? Ak áno, tak komu a prečo?
Členstvo (a účasť na stretnutiach) by som určite odporučil všetkým, ktorí vystupujú pred ľuďmi alebo „sa živia“ rozprávaním.
Najviac ma mrzí, keď vídavam manažérov alebo obchodných zástupcov, ktorí robia prezentáciu s pútavým obsahom, sú sympaťáci so super hlasom, ale majú zlú reč tela, nedostatok očného kontaktu a mnoho slovnej vaty.
To totiž dokáže uspať aj človeka, čo vypil 6 káv a 3 Red bully.
Ak chcete vidieť Yuriho tvorbu, odporúčame prísť na jeho živé vystúpenie alebo sledovať ho na Facebooku a Instagrame (@yuri.comedy). V Toastmasters ho môžete vidieť 23.6.2022, kde bude moderovať stretnutie bez ‚cenzúry‘.